Powiedzie pewnie, że upadłam na głowę, że pisze o tym teraz kiedy za oknem mamy 30 stopni! Otóż moi drodzy nie. Działając z wyprzedzeniem unikniemy wielu przykrych niespodzianek. Pocieszę Was jednak, nie musicie ruszać już teraz. Ale z końcem listopada zajrzyjcie tu koniecznie ponownie
Święta to nie tylko radość, ale również bardzo trudny i stresujący okres w roku. Oprócz pracy na etacie musimy poświęcić sporo czasu i energii na przygotowania takie jak sprzątanie, zakupy, gotowanie. Wiele osób już na samą myśl o przedświątecznej gorączce wpada w panikę. W tym roku podejdź do sprawy spokojniej niż zwykle. Zaplanuj wszystko wcześniej, a uda Ci się uniknąć zmęczenia i zbędnych nerwów.
Co zrobić na trzy tygodnie przed świętami?
Aby uniknąć natłoku pracy, przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, rozpocznij już na początku grudnia. Przekonasz się, że to wcale nie za wcześnie.
1. Zacznij od gruntownych porządków. W pierwszy wolny weekend w grudniu porządnie posprzątaj mieszkanie. Zabierz się za takie prace jak trzepanie dywanów, mycie okien i drzwi, odświeżenie ścian i usunięcie kurzu z sufitu, pawlacza czy innych trudno dostępnych miejsc.
2. Zaplanuj swój świąteczny budżet. Rozpisz wszystkie wydatki i zastanów się, gdzie możesz nieco obciąć koszty. Planowanie pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych nieprzemyślanych wydatków.
3. Jeżeli chcesz zaprosić na Wigilię kogoś przyjezdnego, zrób to odpowiednio wcześniej. 2-3 tygodnie to optymalny okres, aby osoba zaproszona mogła się odpowiednio przygotować- jest jeszcze czas by kupić bilety na pociąg czy samolot. Jeśli masz zamiar pojechać po starszą osobę w dłuższą trasę autem, zdążysz jeszcze dokonać odpowiednich przeglądów u mechanika i zaplanować optymalną trasę podróży.
4. To również dobry czas na robienie prezentów świątecznych. Kupowanie ich na ostatnią chwilę wiąże się z tłumami w sklepach, nerwami i niestety, niekiedy większymi wydatkami na nie zawsze uczciwych promocjach. Wybierz się spokojnie na zakupy, teraz kiedy w centrach handlowych jeszcze nie ma tłumów i możesz bez stresu wszystko obejrzeć i wybrać najlepszą ofertę.
5. Rozpisz świąteczne menu na kilka dni, a następnie zapisz jakie produkty i w jakich ilościach będą Ci potrzebne. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz.
6. Możesz już także zrobić większe zakupy spożywcze. Większość produktów, które będą Ci potrzebne, ma na tyle długą datę ważności, że możesz je kupić już teraz. Zaopatrz się więc w mąkę, cukier, sól, przyprawy, kawę herbatę, słodycze, soki w kartonach, mleko, mak i inne niezbędne produkty żywnościowe.
7. Warto również sprawdzić, w jakim stanie jest rzadko używana świąteczna zastawa i sztućce. Poświęć jeden wieczór, by je wyczyścić.
8. Na 2-3 tygodnie wcześniej możesz też spokojnie kupić i wysłać kartki ze świątecznymi życzeniami do rodziny. Wypisując je bez pośpiechu, z pewnością o nikim nie zapomnisz i będziesz mieć pewność, że życzenia dojdą na czas.
Co zrobić na tydzień przed świętami.
9. To dobry moment na ostateczne porządki- posprzątaj to, co najważniejsze, odkurz mieszkanie i umyj podłogi.
10. Jeśli brakuje Ci jeszcze jakiegoś prezentu, a chcesz go kupić w sklepie internetowym, zrób to teraz. Na tydzień przed świętami możesz mieć jeszcze pewność, że przesyłka dojdzie na czas.
11. Niektóre potrawy świąteczne możesz z powodzeniem zrobić już teraz i je zamrozić. Nie ma potrzeby zarywania dwóch nocy przed samą Wigilią. Już teraz przygotuj bigos, uszka i pierogi i zamróź. Pamiętaj również, że wcale nie musisz wszystkiego przygotowywać sama. Możesz skorzystać z cateringu. Teraz jest dobry moment na zamówienie ciasta, karpia w galarecie czy ryby po grecku, które odbierzesz dzień przed Wigilią.
12. Pora wyciągnąć z pudełek, pawlacza czy piwnicy ozdoby choinkowe. Możesz nimi udekorować mieszkanie na kilka dni przed świętami, aby niknąc zamieszania związanego z przystrajaniem domu na ostatnią chwilę.
13. Dobrym pomysłem jest także przepranie i przeprasowanie świątecznych obrusów. Złóż je delikatnie i włóż do szafki, a przed samymi świętami położysz już tylko na stół.
14. Przygotuj sobie świąteczną stylizację- zastanów się, co włożysz na rodzinną kolację, upierz potrzebne rzeczy, uprasuj i zawieś przygotowane do założenia na wieszaku w szafie. Dzięki temu unikniesz nerwowego zastanawiania się w ostatniej chwili, co na siebie włożyć.
15. Kup też opłatek i sianko pod obrus na kilka dni wcześniej, ponieważ z reguły dzień przed Wigilią, w kościele ustawia się po nie ogromna kolejka.
Ułożenie planu na kilka tygodni przed świętami wiąże się co prawda z pewnym wysiłkiem, ale zdecydowanie się opłaca. Zobaczysz, że dzięki rozłożeniu obowiązków w czasie, unikniesz nadmiernego przemęczenia, a w świąteczne dni będziesz wypoczęta i radosna, a nie nerwowa i wykończona przygotowaniami.