O ich szkodliwości dla zdrowia wie już niemal każdy. Nadal jednak wiele osób nie wie, jak powstają tłuszcze trans, w jakich konkretnie produktach występują i jak wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. To sprawia, że często nieświadomie narażamy się na przykre następstwa ich spożywania, sięgając po pozornie bezpieczne produkty. Sprawdź, jak działają i w jaki sposób możesz je ograniczyć.
Jak powstają tłuszcze trans?
Często kryją się one w produktach spożywczych pod nazwą utwardzone tłuszcze roślinne. Dla wielu osób jest to mylące, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że tłuszcze roślinne są zdrowe. W istocie tak jest, ale pod warunkiem, że nie zostaną one poddane obróbce zwanej utwardzaniem. To właśnie całkowicie zmienia ich właściwości i sprawia, że stają się szkodliwe dla naszego zdrowia. W procesie utwardzania następuje dodanie do olejów roślinnych wodoru i poddanie ich działaniu wysokich temperatur. Skutkuje to powstaniem tłuszczu typu trans.
Liczne badania naukowe potwierdziły fakt, iż są one tak bardzo niekorzystne dla zdrowia, że powinniśmy ograniczyć ich spożywanie do zaledwie 2 gramów dziennie, tymczasem większość konsumentów wielokrotnie przekracza tę normę.
Gdzie znajdziemy szkodliwe tłuszcze?
Dietetycy i lekarze są zgodni- najwięcej złych tłuszczy zawierają wyroby cukiernicze. Niestety nie tylko te gotowe, ale również przygotowane w domu, jeśli do pieczenia użyjemy nieodpowiedniego tłuszczu na przykład margaryny z tłuszczu palmowego.
Utwardzony olej roślinny jest podstawą wielu niewinnie wyglądających często kupowanych produktów takich jak herbatniki, ciasta, krakersy, batony, ciastka z kremem, płatki śniadaniowe, chrupki, chipsy, popcorn oraz sosy i zupki w proszku.
Tłuszcze utwardzone to również ulubione produkty właścicieli restauracji typu Fast food. Smaży się na nich frytki, burgery, nugetsy, ciastka i inne przysmaki. Są wykorzystywane na szeroką skalę ze względu na swoją niską cenę, długi termin ważności, nie powodują też zadymienia kuchni podczas smażenia i nie zmieniają smaku potraw. Można je również przez wiele godzin dziennie utrzymywać w stanie wrzenia, co w praktyce oznacza, że nadają się do wielokrotnego smażenia.
Dlaczego tłuszcze trans powodują tycie i problemy zdrowotne?
Niestety codzienne spożywanie szkodliwych tłuszczów utwardzonych prowadzi do nadwagi i otyłości oraz wielokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na groźne choroby.
Tłuszcze trans są odpowiedzialne za powstawanie najniebezpieczniejszej dla zdrowia otyłości typu brzusznego. Powodują one także podniesienie poziomu złego cholesterolu oraz trój glicerydów we krwi. Następstwami tego są miażdżyca, zawał serca, udar, wylew i choroby nowotworowe na przykład rak jelita grubego.
Niestety regularne spożywanie szkodliwego tłuszczu utwardzonego, prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi, w wyniku tego z czasem rozwija się insulinooporność oraz cukrzyca typu drugiego.
Ograniczenie spożywania tłuszczów trans jest więc konieczne, aby zachować zdrowie. Warto czytać etykiety produktów spożywczych i wybierać te niezawierające szkodliwych substancji. Pamiętaj, że najzdrowsze są zawsze produkty naturalne, nieprzetworzone takie jak świeże warzywa i owoce, kasze, ryż, chude mięso. Następnym razem zamiast frytek wybierz gotowane ziemniaki, a zamiast batona pomarańczę lub jabłko, a z pewnością zyska na tym Twoje zdrowie i samopoczucie.